KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 16107302
*
nr 1610 7302
Albert Theodor Gellerstedt
(1836-1914), Sverige
Signerad, daterad Säter 12/6 -86. Akvarell, bildmått: 17,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x23,5
Albert Theodor Gellerstedt, svensk målare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.
Utrop:
700 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 april 2024
kl 20:47:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/3 18:36:17
1
350 kr
1/4 20:38:03
2
600 kr
1/4 20:40:18
3
700 kr
1/4 20:41:19
3
800 kr
1/4 20:42:16
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Albert Theodor Gellerstedt
Albert Theodor Gellerstedt, svensk målare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.
Läs mer om Albert Theodor Gellerstedt
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
*
Albert Theodor Gellerstedt
Albert Theodor Gellerstedt, svensk målare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.
Läs mer om Albert Theodor Gellerstedt
nr 1610 7302
Albert Theodor Gellerstedt
(1836-1914), Sverige
Signerad, daterad Säter 12/6 -86. Akvarell, bildmått: 17,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x23,5
Albert Theodor Gellerstedt, svensk målare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 april 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/3 18:36:17 | 1 | 350 kr |
1/4 20:38:03 | 2 | 600 kr |
1/4 20:40:18 | 3 | 700 kr |
1/4 20:41:19 | 3 | 800 kr |
1/4 20:42:16 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Albert Theodor Gellerstedt
Albert Theodor Gellerstedt, svensk mÃ¥lare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.Läs mer om Albert Theodor Gellerstedt
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45